Oko 73 posto hrvatskih tvrtki ima problema s likvidnošću zbog zakašnjelog plaćanja, a prosječna isplata bila je 50 dana za transakcije između tvrtki, te 60 dana za transakcije između javne uprave i tvrtki. Pokazuju to najnoviji podaci Europskog Indeksa Plaćanja za 2013. godinu objavljeni na Informativnom seminara u sklopu europske kampanje za podizanje svijesti o novoj direktivi za rješavanje problema zakašnjelog plaćanja u Europi, koji se održao u petak u Zagrebu. Sve je više europskih poduzeća pred propašću zbog neplaćenih računa, a tvrtke u Europskoj uniji izgubile su u 2012. godini čak 340 milijardi eura zbog kašnjenja u plaćanju, što je više nego dvostruko od proračuna Europske unije od 147 milijardi eura. Zbog nemogućnosti plaćanja zatvoreno je 450.000 radnih mjesta, a 57 posto tvrtki u Europi tvrdi da imaju problema s likvidnošću zbog zakašnjelog plaćanja, što je povećanje od 10 posto od prošle godine.
Oko 73 posto hrvatskih tvrtki ima problema s likvidnošću zbog zakašnjelog plaćanja, a prosječna isplata bila je 50 dana za transakcije između tvrtki, te 60 dana za transakcije između javne uprave i tvrtki.
Pokazuju to najnoviji podaci Europskog Indeksa Plaćanja za 2013. godinu objavljeni na Informativnom seminara u sklopu europske kampanje za podizanje svijesti o novoj direktivi za rješavanje problema zakašnjelog plaćanja u Europi, koji se održao u petak u Zagrebu.
Sve je više europskih poduzeća pred propašću zbog neplaćenih računa, a tvrtke u Europskoj uniji izgubile su u 2012. godini čak 340 milijardi eura zbog kašnjenja u plaćanju, što je više nego dvostruko od proračuna Europske unije od 147 milijardi eura.
Zbog nemogućnosti plaćanja zatvoreno je 450.000 radnih mjesta, a 57 posto tvrtki u Europi tvrdi da imaju problema s likvidnošću zbog zakašnjelog plaćanja, što je povećanje od 10 posto od prošle godine.
Slavko Linić, ministar financija, tom prilikom je ustvrdio kako je Zakonom o financijskom poslovanju Republika Hrvatska u cijelosti uskladila rokove plaćanja između poduzetnika, te rokove plaćanja između poduzetnika i države.
„Vlada je, prepoznavši ogroman teret za gospodarstvenike i njihovu konkurentnost na europskom tržištu, poduzela niz mjera kojima je cilj rješavanje nelikvidnosti i insolventnosti kako bi ti isti poduzetnici lakše mogli poštivati zakonske odredbe o rokovima plaćanja. Sanirajući dubioze iz državnog proračuna, provodeći restrukturiranje trgovačkih društava u području infrastrukture, prometa i brodogradnje kao i trenutnu sanaciju zdravstva, s 01. lipnjem 2013. država će svoje obveze u potpunosti izvršavati u skladu s odredbama Zakona o financijskom poslovanju i predstečajnoj nagodbi“, istaknuo je tom prigodom Linić.